Miért jó a padlófűtés működtetése hőszivattyúval?
Az utóbbi években a padlófűtés vált a vezető hőleadó felületté a családi- házakban, és különösen az új épületek esetében népszerű. A padlófűtéses rendszerek nagyon gazdaságosan működnek, miközben magas szintű hőérzetet biztosítanak. Népszerű kombináció a padlófűtési rendszer hőszivattyúval való kombinálása. A hatékony páros kis energiafogyasztást tesz lehetővé, ami megtakarítást jelent a fűtési költségekben. És mivel nincsenek radiátorok, így a berendezés tervezése is egyszerűbb.
A hőszivattyúkat gyakran használják padlófűtéssel együtt, mivel a rendszer nagy területen elosztva lehetővé teszi az alacsony áramlási hőmérsékletet, és növeli a hőszivattyú hatékonyságát. Általános szabályként elmondható, hogy minél alacsonyabb az épület hőigénye és a szükséges áramlási hőmérséklet, annál hatékonyabban tudnak működni a hőszivattyúk. Ez teszi a nagy hőleadó felületekkel rendelkező felületfűtéses rendszereket, - például a fal-, mennyezet- és padlófűtés - ideális hőleadókká a hőszivattyúk számára. Különösen azért, mert a hő egyenletesen oszlik el a teljes felületen. A padlófűtéses rendszerek nemcsak esztétikusak, hanem a sugárzó hő nagy arányának köszönhetően rendkívül kellemes beltéri klímát is teremtenek. A hagyományos radiátorokhoz képest a helyiség hőmérséklete 1-2 fokkal csökkenthető, ami akár 12 százalékos energiamegtakarítást tesz lehetővé. Mindazonáltal a padlófűtés nem szükséges előfeltétele a hőszivattyú működésének.
Hűtés hőszivattyúval - és szellőztetés is?
A hűtésre alkalmas hőszivattyúk mellett léteznek olyanok is, amelyek a laktótér szellőzését is képesek szabályozni. Ebben az esetben a készüléket egy hővisszanyerővel ellátott szellőztető rendszerrel kombinálják, így nemcsak a helyiség levegője cserélődik rendszeresen, hanem az elszívott levegőből további energia is kinyerhető. A modern érzékelők elemzik a levegő minőségét, és bizonyos értékek (CO2-tartalom, páratartalom) túllépése esetén automatikusan szabályozzák a szükséges légcserét. Lehet központi rendszert is kialakítani, amely különösen alkalmas új épületekhez, de létezik önálló helyiségekre optimalizált megoldás is, amely olcsóbb és könnyebben megvalósítható meglévő épületek felújításakor.
- Mi a padlófűtés sikere, miért a nagy érdeklődés?
Az utóbbi néhány évben megnövekedett az alacsony hőmérséklettel működő fűtési rendszerek – mint pl. padlófűtés – alkalmazása és mára a legtöbb lakóház illetve középület megszokott fűtési rendszerévé vált. Azért kedvelik annyian, mert energiatakarékos, ill. az emberi szervezet komfortosabbnak érzi a radiátoros fűtéssel összehasonlítva. - Padlófűtés előnyei?
A hagyományos radiátoros rendszerekhez képest kedvezőbb a hőmérséklet-eloszlás, kisebb az energiafelhasználás (megfelelő hőtermelő alkalmazásával), magasabb a komfortérzet, könnyebb takarítani, valamint szabadabban tervezhető a helyiség bútorzata. - Padlófűtés hátrányai?
Hosszabb felfűtési idő, átmeneti időjárási időszakban a nagy hőtehetetlenség következtében hibás kialakításnál felesleges túlfűtés léphet fel. - Mikor válasszunk padlófűtést és miért?
Új építésnél mindenképpen javasoljuk padlófűtés kiépítését, mert ez esetben jól összehangolható egy energiatakarékos hőtermelőegységgel. Felújításnál is alkalmazhatjuk, de ha nem lehet a padlót felbontani, akkor alacsony rétegvastagságú padlófűtési rendszert válasszunk (Pl. Minitec rendszer). - Mikor ne válasszunk padlófűtést és miért ne?
Puffertároló nélküli szilárdtüzelés, vagy nagyon kis lakásméret esetén. Régebbi típusú hőtermelő azaz nem kondenzációs kazánok esetén mérlegelendő, mert ez esetben nem feltétlen lesz energiatakarékos a rendszerünk. - Milyen költségek merülnek fel padlófűtés telepítésekor?
Alapanyagok, mint csővezetékek, osztók, idomok, szabályozó elemek, szabályozás, valamint a tervezési díj és munkadíj. A megvalósítási költség magasabb a radiátoros fűtéshez viszonyítva, de megfelelő kialakítás esetén belátható időn belül megtérülhet. Üzemeltetési költsége alacsonyabb. A költségek nagyban függenek attól, hogy új építésről vagy felújításról van szó, illetve az egyéni igényektől is. Fontos a jó gépészeti terv megléte. - Megtérül-e egy hagyományos fűtési rendszerhez képest?
A tapasztalatok azt mutatják, hogy padlófűtés alkalmazásával a megfelelő komfortérzet kb. 2 °C-kal alacsonyabb helyiséghőmérséklet mellett valósul meg, így komoly költség takarítható meg: 1 °C-os helyiséghőmérséklet-csökkenés mintegy 6-7 %-os energiamegtakarítással jár. - Ha megtérül, kb. mennyi idő alatt és hogyan?
A fűtési lehetőségek közül az egyik leggazdaságosabb a padlófűtés. Azonos méretű lakások statisztikai éves gázfogyasztását összehasonlítva egy átlagos padlófűtéses lakás fűtési költsége 15–25 %-kal kevesebb, mint egy hagyományos kialakítású. Ezt az eredményt a fent említett alacsonyabb helyiség hőmérséklet, valamint az alacsonyabb vízhőmérsékletű fűtővíz eredményezi (kisebb füstgáz- vagy hőcserélő-veszteség). - Hogyan vágjunk bele?
Forduljunk gépész tervezőhöz! A tervezés nem kötelező, de sok kellemetlenség elkerülhető a rendszer előzetes átgondolásával, valamint elkerülhetőek a felesleges többletköltségek is. Részletes terv esetén az anyagkiírás segíti a korrekt árajánlat elkészítését.